Po co mi OC?

12 października 2019

Jako OC rozumie się polisę obowiązkową narzuconą wszystkim właścicielom pojazdów mechanicznych. Jest to ubezpieczenie komunikacyjne obligatoryjne, regulowane na mocy ustawy prawnej obowiązującej w naszym kraju od końca maja 2003 roku. Co to daje, że każdy pełnoprawny kierowca w Polsce posiada ważne OC? Albo czym grozi jego brak? Więcej dowiesz się, czytając dalsze fragmenty naszego tekstu. Zachęcamy do lektury.

Ubezpieczeniem OC określa się ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej, stąd tez ten charakterystyczny skrót OC. Jest to polisa, na jaką musi zdecydować się w wybranym towarzystwie komunikacyjnym każdy zmotoryzowany bez wyjątku. Powód? Narzuca to ustawa wprowadzona w dniu 22 maja 2003 roku o ubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym i Polskim Biurze Ubezpieczeniowym. Nie zapominajmy więc, że zaraz po tym, jak staniemy się pełnoprawny zmotoryzowanym z własnym autem, koniecznie powinniśmy dokonać rejestracji naszego pojazdu. Termin najpóźniejszy na wykupienie polisy tu omawianej to dzień rejestracji samochodu. Kiedy nie zastosujemy się do wymogów formalnych o jakich wyżej wspomnieliśmy, niestety musimy liczyć się z ewentualnymi karami finansowymi, które policja ma prawo nam narzucić nawet przy rutynowej, standardowej kontroli drogowej. Warto wiedzieć również o tym, że ubezpieczenie OC w zakresie tak zwanej Zielonej Karty również jest wymagane.

Generalnie założeniem wszystkich polis ubezpieczenia komunikacyjnego jest chronienie posiadaczy aut przed ewentualnymi wypadkami drogowymi które zakończą się nie z ich winy uszkodzeniem mechanicznym wymagającym naprawy pojazdu.

mężczyzna dzwoniący po pomoc po wypadku samochodowym

Oblicz składkę