Ubezpieczenie OC jest polisą obowiązkową, jej brak pociąga więc za sobą poważne konsekwencje. Czego należy zatem spodziewać się poruszając się po krajowych drogach bez ważnego ubezpieczenia?
Brak ubezpieczenia OC i kary finansowe
Obowiązek posiadania ubezpieczenia OC wynika bezpośrednio z ustawy o ubezpieczeniach obowiązkowych, UFG oraz PBUK. Osoby, które nie zdecydowały się na wykupienie polisy muszą liczyć się z tym, że kary za tego rodzaju przewinienie są z roku na rok coraz wyższe. Co przy tym warte podkreślenia, ich wysokość ma ścisły związek z wysokością ustalanej przez rząd płacy minimalnej. We wspomnianym przepisie prawnym można zresztą znaleźć szczegółowe wytyczne pozwalające na wyliczanie wysokości opłat karnych.
Przygotowując się do zakupu ubezpieczenia OC warto pamiętać także o tym, że maksymalną karę za jego brak można zapłacić już wtedy, gdy od wygaśnięcia ostatniej polisy upłynie więcej niż czternaście dni. Kierowcy pojazdów osobowych zapłacą wtedy równowartość dwukrotnego minimalnego wynagrodzenia za pracę, a osoby, które posiadają samochód ciężarowy, autobus albo ciągnik – trzykrotność płacy minimalnej. Brak ważnego ubezpieczenia OC może być kosztowny także z perspektywy właścicieli innych pojazdów, w tym również motocykli. W tym przypadku kara wynosi jedną trzecią minimalnego wynagrodzenia. Kary są przewidziane także dla osób, które pozostawały bez polisy krócej niż 14 dni, w tym wypadku są one jednak niższe.
Czy kary finansowej można uniknąć?
Uniknięcie kary za brak polisy OC jest możliwe, mamy jednak do czynienia z rozwiązaniem, które sprawdza się jedynie w wyjątkowych okolicznościach. Kara zostanie anulowana jeśli wykażemy, że samochód był ubezpieczony, a dane przesłane przez firmę wystawiającą polisę były nieprawdziwe. Nie będziemy też musieli obawiać się sankcji, gdy przedstawimy dokumentację, z której będzie wynikać, że nasze auto nie musiało posiadać OC choćby dlatego, że zostało skradzione. W przypadku sprzedaży auta dokumentami, które należy przygotować są dowód ważności polisy w momencie sprzedawania samochodu oraz dowód zbycia auta.