Czy ubezpieczenie oc można kupić wstecz?

13 czerwca 2021

Stało się: OC nie zostało opłacone na czas. Bez względu na to, czy doszło do zwyczajnej pomyłki, czy też polisa nie została wykupiona w terminie z innych względów – każdy posiadacz samochodu zastanawia się, czy możliwe jest wykupienie polisy z datą wsteczną?

Przerwa w ubezpieczeniu – konsekwencje

Wykupienie polisy ubezpieczeniowej dla samochodu jest obowiązkiem każdego właściciela pojazdu. Niestety, przepisy są w tym zakresie niezwykle restrykcyjne i nie istnieje możliwość wykupienia polisy z datą wsteczną. Innymi słowy, nawet jednodniowa, przypadkowa przerwa w ubezpieczeniu OC oznacza, że kierowca musi zapłacić wysoką karę.

W związku z powyższym, należy dopilnować, aby ubezpieczenie OC zostało nabyte terminowo, Tylko w ten sposób można ustrzec się przed koniecznością zapłaty kary.

Co zrobić, gdy polisa nie została podpisana na czas?

Jeśli dojdzie do przypadkowej przerwy w ciągłości ubezpieczenia OC, należy niezwłocznie podpisać nową polisę z bieżącą datą. Każdy dzień opóźnienia w tym zakresie powoduje wzrost kary, którą przyjdzie zapłacić zapominalskiemu kierowcy. Zgodnie z obecnie obowiązującymi przepisami, jeden dzień przerwy w ubezpieczeniu OC to „koszt” w wysokości 1120 zł, brak ubezpieczenia pomiędzy 4 a 14 dni oznacza konieczność zapłaty 2800 zł, a jeśli ubezpieczenie OC zostanie podpisane po ponad 14 dniach od wygaśnięcia poprzedniej polisy – kierowca musi przygotować się na wydatek rzędu 5600 zł.

Jak widać, kwoty kar są wysokie, dlatego należy zadbać o terminowe podpisywanie nowych polis. Niestety, nie istnieje możliwość zawarcia ubezpieczenia wstecz.

para w samochodzie

Oblicz składkę