Dla kogo tańsza polisa OC?

21 marca 2022

Każdy chciałby zapłacić jak najmniej za ubezpieczenie OC, co jest całkowicie naturalne, bo przecież nikt nie lubi przepłacać. Na jego cenę wpływa wiele czynników, dlatego ostateczna kwota jest wyliczana indywidualnie. Warto jednak wiedzieć, że istnieje wiele sposobów na zmniejszenie składki OC. Tańsze ubezpieczenie przysługuje przykładowo osobom po 26. roku życia, jeżdżącym bezszkodowo, zamieszkującym tereny wiejskie itd.

Kto może liczyć na tańsze ubezpieczenie OC?

Na wysokość składki OC wpływa wiele czynników. Zaliczyć można do nich markę auta, wiek pojazdu i właściciela, pojemność silnika, wypracowane zniżki, miejsce zamieszkania. Dla większości towarzystw ubezpieczeniowych istotne są nawet: stan cywilny kierowcy, dzietność czy miejsce postoju auta. Tańsze składki można uzyskać, jeśli ma się zniżki za bezszkodową jazdę. Jest to pewnego rodzaju nagroda dla osób, które jeżdżą przepisowo. Jeśli nie miało się żadnej kolizji, to zapłaci się mniej pieniędzy za ubezpieczenie OC. Zaoszczędzić na polisie mogą również osoby mające nowe auto. Starsze auta są bardziej podatne na awarie. Wzrasta też ryzyko kolizji. Osoby mające nowe auta są ostrożniejsze, bo nie chcą go zniszczyć, więc jeżdżą spokojniej.

Osoby mające auta nienależące do luksusowych płacą niższe składki. Warto też wiedzieć, że pojazdy z silnikami o mniejszej mocy pozwalają zaoszczędzić pieniądze na ubezpieczeniu. Na najniższe ceny można liczyć w przypadku aut z silnikiem o pojemności 1-1,2 litra. Wynika to z tego, że mocny silnik pozwala uzyskać zawrotne prędkości, a to z kolei zwiększa ryzyko wypadku. Na atrakcyjne ceny ubezpieczenia OC mogą liczyć również osoby, które nie są już uznawane za młodych kierowców. Jeśli ktoś jest mieszkańcem terenów wiejskich, to również może spodziewać się otrzymania korzystniejszej polisy. Auta poruszające się po ulicach dużych aglomeracji i parkowane w zatłoczonych miejscach są bardziej narażone na kolizje, uszkodzenia. Auto garażowane pozwala na uzyskanie zniżki na ubezpieczenie OC.

Oblicz składkę