Droższe OC za punkty karne i mandaty

15 lipca 2022

Pomimo stale poprawiającej się jakości dróg w Polsce, a także lepszym samochodom nadal statystyki w naszym kraju dotyczące wypadków drogowych dalekie są od średniej unijnej. Jednym z wprowadzonych ostatnimi czasy rozwiązaniem mającym na celu zmianę takiej sytuacji jest udostępnienie ubezpieczycielom bazy danych zawierającej informacje o punktach karnych i mandatach. Co to oznacza dla kierowców?

Jak obliczane było ubezpieczenie OC?

Każdy kierowca doskonale wie, że stawka ubezpieczenia OC zależna jest od wielu czynników. Zdecydowanie najważniejszym z nich jest posiadacz auta. W zależności od tego, w jakim jest wieku, jaki jest jego stan cywilny, czy też oczywiście jaka jest jego długość stażu za kółkiem, stawki za OC mogą być naprawdę różne.
Rzecz jasna auto, które chce się ubezpieczyć również wpływa na to, jak wiele pieniędzy się zapłaci. Czynniki decydujące o wysokości rachunku to model i marka pojazdu, jego wiek, wyposażenie, a także oczywiście jego jednostka napędowa. Statystycznie najniebezpieczniejszym kierowcą jest młody człowiek w sportowym aucie o dużej mocy. Taka konfiguracja spowoduje, że trzeba będzie zapłacić nieco większe ubezpieczenie.

Jak to będzie wyglądało obecnie?

Od 17 czerwca 2022 roku ubezpieczyciele otrzymali dostęp do policyjnej bazy danych zawierającej informacje o mandatach, a także przyznanych konkretnym kierowcom punktom karnym. Co to oznacza dla chcącego ubezpieczyć auto kierowcy?
Jak się okazuje, towarzystwa ubezpieczeniowe na podstawie nowych danych są w stanie oszacować to, jak niebezpieczny na drodze jest dany kierowca, a więc jak duże jest prawdopodobieństwo, że będzie on brał udział w wypadku. Na podstawie danych o liczbie otrzymanych mandatów, a także posiadanych punktów karnych, firmy ubezpieczeniowe będą mogły podnieść stawkę ubezpieczenia.
O ile w takim razie podnieść się może OC? Jak szacują specjaliści, podwyżka dla kierowców popełniających najniebezpieczniejsze wykroczenia może wynieść nawet 100%. A co bardzo ważne przewinienia, do których dostali dostęp ubezpieczyciele kasować się będą dopiero po 2 latach.

Oblicz składkę