Każdy kierowca doskonale zdaje sobie sprawę z tego, że zanim wyjedzie swoim autem na drogę, musi spełnić kilka ważnych formalności. Oczywiście obowiązkowe jest zarejestrowanie pojazdu, lecz przede wszystkim jego ubezpieczenie. Ile kosztuje OC i jakie czynniki wpływają na stawkę ubezpieczenia?
Od czego zależy stawka OC?
Jak można się bez trudu domyślić, nie ma jednej uniwersalnej stawki ubezpieczenia za samochód. Jej wysokość zależna jest ona naprawdę wielu zróżnicowanych czynników. Co towarzystwa ubezpieczeniowe biorą pod uwagę, gdy dokonują wyceny OC?
Ubezpieczenie OC zależne jest od samochodu, który chce się ubezpieczyć, a także od tego, kto będzie go prowadził. Konkretnej mówiąc, im auto będzie starsze, będzie miało większy i mocniejszy silni, a także będzie miało mniej systemów bezpieczeństwa, tym droższe będzie OC. W przypadku kierowcy pod uwagę bierze się płeć, jego wiek, staż za kółkiem stan cywilny, a nawet wykonywany zawód. Przykładowo sportowcy zapłacą znacznie wyższą stawkę niż nauczyciele.
Na koniec warto się jeszcze dowiedzieć, że ogromne znaczenie w wycenie stawki ubezpieczenia OC ma liczba przejechanych lat bez żadnej szkody. Im dłużej jeździ się bez wypadku czy też choćby stłuczki, tym większe ubezpieczyciel stosuje zniżki.
To jednak nie wszystko, ponieważ od 17 czerwca tego roku firmy ubezpieczeniowe zyskały dostęp do bazy danych mandatów i punktów karnych. Dzięki temu mogą zwiększać koszt ubezpieczenia tym kierowcom, którzy mają więcej punktów i większą liczbę wystawionych mandatów.
Jaki jest koszt ubezpieczenia OC?
Jak więc widać, lista czynników wpływających na ubezpieczenie OC jest naprawdę bardzo długa. Jak jednak prezentuje się dokładnie koszt takiego ubezpieczenia?
Przyjmuje się, że średnie OC w Polsce to około 700 złotych. Oczywiście może być ono znacznie niższe, ponieważ mieszkaniec małego miasta, mający duże zniżki i poruszający się bezpiecznym autem, może liczyć nawet na OC w granicach 200-300 złotych. Z drugiej strony młody człowiek z dużego miasta jeżdżący sportowym samochodem najpewniej będzie musiał wyłożyć nawet kilka tysięcy złotych za ubezpieczenie.