Ile trzeba wydać na ubezpieczenie OC samochodu?

26 stycznia 2023

Przedział cen za wykupienie ubezpieczenia OC samochodu jest ogromny. Polisę można zakupić za mniej niż 300 złotych, jednak mowa tutaj o rzadkiej sytuacji. Na taki koszt mogą liczyć tylko najbardziej doświadczeni kierowcy, którzy nigdy nie uczestniczyli w stłuczce bądź wypadku drogowym. Niekiedy za ubezpieczenie OC trzeba zapłacić ponad 4 tys. złotych.

Średni koszt ubezpieczenia OC

Średnio za ubezpieczenie OC w 2022 roku trzeba było zapłacić 497 złotych. W obecnym roku cena ma nieco wzrosnąć, co jest spowodowane głównie inflacją. Wzrost do III kwartału może wynieść nawet ponad 15 proc. Jest to jednak mało precyzyjna wskazówka dla ludzi chcących wykupić ubezpieczenie OC, gdyż rozpiętości w cenach są spore. Bardzo istotna jest wiedza związana z czynnikami mającymi wpływ na cenę polisy ubezpieczeniowej. Okazuje się, że każdy kierowca może obniżyć wysokość składki na ubezpieczenie OC.

Od czego zależy cena za ubezpieczenie OC?

Okazuje się, że cena ubezpieczenia OC zależna jest od właściciela pojazdu, a także od ubezpieczanego pojazdu. Dane o właścicielu wpływają na cenę polisy. Przedsiębiorstwa ubezpieczeniowe uwzględniają przede wszystkim historie ubezpieczeniowej. Dzięki niej wyliczają wysokość składki za OC. Historia ubezpieczeniowa to zdecydowanie jeden z najistotniejszych czynników w czasie ustalania ceny. Im dłuższa historia ubezpieczenia i mniejsza liczba szkód, tym tańsze są składki za OC. Kolejną ważną kwestią jest miejsce zamieszkania. W praktyce jest tak, że mieszkańcy największych miejscowości muszą się przygotować na wyższe ceny za ubezpieczenie OC. Spowodowane jest to większym ruchem w metropoliach, przez co wzrasta szansa na stłuczkę bądź wypadek samochodowy. Co ciekawe, w III kwartale poprzedniego roku OC samochodu zarejestrowanego w Gdańsku kosztowało około 680 złotych i było droższe od obowiązkowego ubezpieczenia auta z Radomia nawet o ponad 50 proc. Dlatego wysokość składki za ubezpieczenie OC uzależniona jest również od miasta, w którym zarejestrowany jest konkretny samochód.

Oblicz składkę