Jak marka samochodu wpływa na koszt ubezpieczenia OC?

10 grudnia 2021

Cena składki ubezpieczenia OC zależy od wielu czynników. Jednym z nich jest np. marka samochodu. Które są najtańsze i dlaczego przedstawimy w poniższym artykule.

Co wpływa na składkę OC?
Na wysokość składki OC wpływają różne czynniki związane zarówno z kierowcą jak i z samochodem. Do tych pierwszych należą przede wszystkim: wiek właściciela pojazdu, zniżki za jazdę bez szkód, data wydania prawa jazdy czy miejsce zamieszkania. Z kolei do czynników związanych z pojazdem zaliczamy pojemność silnika, wiek, przebieg czy marka i model.

Koszty ubezpieczenia samochodu
Jak już wcześniej wspomniano ubezpieczenie OC w dużej mierze zależy od marki samochodu. Firmy ubezpieczeniowe korzystają ze statystyk. Wynika z nich, że doświadczeni kierowcy powodują zazwyczaj mniej wypadków. W związku z tym to właśnie oni najczęściej płacą najniższe składki. Podobnie sytuacja wygląda z marką samochodów. Statystycznie najczęściej w zdarzeniach drogowych biorą udział sportowe samochody z silnikami o dużej pojemności. Dodatkowo tego typu samochody w większości przypadków pokonują najwięcej kilometrów rocznie. Ubezpieczenie OC takich samochodów będzie najdroższe.

Marka samochodu, a wysokość składki
Marka samochodu ma duży wpływ na wysokość składki OC. Średnia cena jaką właściciel musi zapłacić w zależności od marki samochodu może różnić się nawet o ponad 250zł. Dla przykładu koszt ubezpieczenia samochodu marki BMW wynosi około 890zł, jeśli ten sam właściciel chciałby ubezpieczyć samochód Renault to składka wynosiłaby tylko 615zł. Od wielu lat najdroższe składki płacą właśnie właściciele BMW, Audi i Volkswagena. Po drugiej stronie z najniższymi kwotami do zapłaty są samochody marek takich jak Renault, Skoda czy Toyota.

Pojemność silnika, a koszt ubezpieczenia
Dużą wagę przy koszcie ubezpieczenia samochodu ma również pojemność silnika. Im jest ona większa, tym składka do zapłacenia będzie większa. Zazwyczaj ubezpieczyciele zwiększają kwoty w progach co 0,5l pojemności. Pomiędzy każdym z nich jest około 50-60zł różnicy w składce.

Oblicz składkę