Jak wybrać ubezpieczenie samochodu na wakacyjny wyjazd za granicę?

6 maja 2021

Coraz więcej osób w ostatnim czasie decyduje się na wyjazd za granicę. Nie powinniśmy zapominać jednak o tym, że jeżeli wybieramy się na wycieczkę własnym samochodem, musimy zadbać o jego odpowiednie ubezpieczenie. Jest to bardzo istotne, ponieważ nawet najnowsze auto może się zepsuć. Czasem w najmniej odpowiednim momencie ujawniają się przykładowo wady fabryczne, na które nie mamy wpływu. Więc w jaki sposób możemy się zabezpieczyć?

Jakie ubezpieczenie samochodu wybrać jadąc za granicę?

Oczywiście każdy z nas powinien posiadać obowiązkowe ubezpieczenie OC, czyli polisę, z której przykładowo możemy pokryć koszty szkód, jakie wyrządzimy osobom trzecim prowadząc nasz pojazd. Jednak to ubezpieczenie nie pomoże nam przykładowo w przypadku awarii pojazdu lub też jego uszkodzenia na parkingu przez osoby trzecie. Możliwości jest wiele i w każdym przypadku (nie wliczając oczywiście wypadku komunikacyjnego), pomoże nam dodatkowe ubezpieczenie AC.

Warto pamiętać, że ubezpieczenie AC nie jest obowiązkowe w wielu państwach, jednak warto je mieć, ponieważ nie wiemy co może nas spotkać na wakacjach. Możemy zdecydować się na dodatkowe ubezpieczenie samochodu jedynie na okres wyjazdu, dzięki temu nie musimy płacić składek AC przez cały rok. Decydując się na wybór dodatkowego ubezpieczenia AC, warto właśnie wybrać je na określony termin.

Powinniśmy także upewnić się, w jakich sytuacjach ubezpieczenie nam pomoże. Standardem jest ubezpieczenie AC, które pokryje koszty kradzieży naszego pojazdu za granicą, gdy dojdzie do kolizji z innym pojazdem, zwierzęciem czy też przeszkodą oraz gdy nasze dokumenty pojazdu zostaną zagubione. Taka polisa pomaga także w przypadku zniszczenia pojazdu w innych okolicznościach. Jest to standard, na który warto zwrócić uwagę.

wycieczka

Oblicz składkę