Jak wyliczane jest ubezpieczenie OC?

7 czerwca 2022

Jak to możliwe, że ubezpieczenie OC nie zawsze osiąga taką samą kwotę, choć porównujemy składki płacone przez kierowców jeżdżących takimi samymi samochodami? Dzieje się tak przede wszystkim dlatego, że nie ma jednego tylko kryterium, na którego podstawie oblicza się ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej dla posiadacza pojazdu mechanicznego. Odpowiedź na pytanie o to, jak wyliczana jest polisa OC, nie jest prosta, a towarzystwa ubezpieczeniowe nie spieszą się z jej ujawnieniem. Możemy jednak wskazać kilka czynników, o których wiadomo, że są brane pod uwagę.

Po pierwsze – rodzaj samochodu


To, jakim samochodem jeździmy, może mieć znaczący wpływ na wysokość opłacanej przez nas składki OC. Co przy tym ważne, duże znaczenie wydaje się mieć każdy parametr, który można znaleźć w dowodzie rejestracyjnym. Ubezpieczyciel analizuje rodzaj paliwa, chce wiedzieć, jaką pojemnością silnika dysponuje auto, a nawet – ile ma ono drzwi. Na wysokość składki wpływ ma także przebieg auta mierzony w kilometrach oraz jego wiek. Wielu agentów ubezpieczeniowych nie ukrywa też, że dużą rolę ma do odegrania przeznaczenie samochodu. Te pojazdy, które służą do zarobkowego przewozu osób, zwykle są obłożone wyższą składką.

Po drugie – miejsce zamieszkania i parkowania


Kierowcy, którzy mają wrażenie, że na wysokość ich składki OC niekorzystnie wpływa to, że są mieszkańcami dużych miast, wcale nie muszą się mylić. Warto jednak pamiętać, że ubezpieczyciel nie analizuje wyłącznie miejsca zamieszkania właściciela polisy. Ważne jest dla niego także to, gdzie zaparkowany jest samochód. Nietrudno się domyślić, że auta nocujące na parkingach strzeżonych są uważane za atrakcyjniejsze dla firmy oferującej polisy.

Po trzecie – wiek właściciela


Młodsi wiekiem i stażem kierowcy są często postrzegani jako ci, którzy mogą mieć skłonność do bardziej ryzykownego zachowania na drodze. Ubezpieczyciel liczy się z tym, że brak doświadczenia może wpędzić ich w kłopoty. W rezultacie kierowcy ci mogą spodziewać się nieco wyższej składki OC niż ich starsi koledzy.

Oblicz składkę