Każdy kierowca musi mieć wykupione ubezpieczenie OC. Jest ono obowiązkowe, a jego brak wiąże się z koniecznością poniesienia konsekwencji. Jeśli ktoś chce uchronić się przed nałożeniem kary, to powinien wykupić polisę ubezpieczeniową. Może mieć ona podstawowy zakres, wystarczy najtańszy wariant. Właściciele aut, którzy nie mają wykupionego OC, będą musieli liczyć się z nałożeniem kary o wysokości uzależnionej od rodzaju zarejestrowanego auta, liczby dni nieważnej polisy. Pod uwagę brana jest nawet minimalna płaca brutto. Lepiej nie ryzykować, co pozwoli uchronić się przed problemami, dodatkowymi wydatkami.
Brak ważnego ubezpieczenia OC? Musisz liczyć się z nałożeniem kary
Każdy zarejestrowane auto musi mieć wykupione OC, nawet jeśli się nim nie jeździ. Może stać przez wiele lat nieużywane w garażu, ale pomimo tego konieczne będzie wykupienie polisy ubezpieczeniowej. Tak nakazują przepisy prawa i należy się do nich dostosować, a jeśli ktoś tego nie zrobi, to musi liczyć się z poniesieniem konsekwencji. Za brak ważnego OC grozi kara w wysokości od kilkuset złotych do nawet kilku tysięcy złotych. Jeśli ubezpieczenie wygasło ponad 14 dni temu, to niestety wysokość kary będzie spora, maksymalna. W przypadku samochodów osobowych należy liczyć się z nałożeniem kary w wysokości ponad 6000 złotych. Jest ona jeszcze bardziej dotkliwa dla kierowców pojazdów ciężarowych. Za nieważne OC zapłacą oni ponad 9000 złotych. Każdego roku wysokość kar zwiększa się, dlatego lepiej wykupić polisę.
Brak ważnego OC jest nieopłacalne, bo nałożona kara staje się wyższa niż całkowita suma ubezpieczenia na cały rok. Na podwyżki duży wpływ ma wzrost kwoty płacy minimalnej. Nawet osoby poruszające się motocyklami i motorowerami muszą mieć wykupione ubezpieczenie obowiązkowe, przy jego braku zostanie oczywiście nałożona odpowiednia kara, do nawet 1000 złotych. Wystarczy jeden dzień nieważnej polisy ubezpieczeniowej, aby kierowca naraził się na problemy. Kara za brak OC do trzech dni wynosi aż 1200 zł w przypadku samochodu osobowego i ponad 1800 zł dla kierowców pojazdów ciężarowych.