Kierowcy bez OC

17 stycznia 2018

Po co płacić składki na OC? Ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej, bo tak brzmi pełna nazwa owego świadczenia, wiąże się z koniecznością uiszczania regularnych opłat po to, aby w razie ewentualnych zdarzeń drogowych negatywnych w swych skutkach, nie trzeba było ponosić ryzyka finansowego.

Niemniej jednak, chociaż oczywistym jest, że OC warto a nawet trzeba mieć, wielu zmotoryzowanych z tej opcji zabezpieczenia swego pojazdu rezygnuje – świadomie i celowo. Powody? Poza lekkomyślnością, głównie w grę wchodzą względy finansowe. Musimy wiedzieć, że ubezpieczenie to naprawdę sporo kosztuje, ale dzięki niemu możemy spać spokojnie, że w razie kolizji nie płacimy z własnej kieszeni. Przyczyną braku aktualnego OC jest też nierzadko niewiedza posiadaczy pojazdów. Tak jak na auto osobowe OC jest oczywistym wydatkiem, tak w przypadku skuterów, motocykli czy też maszyn rolniczych już nie. W ich przypadku ubezpieczenie tej kategorii również trzeba posiadać!

Z danych statystycznych wynika, że na polisę w tym momencie nie decyduje się średnio około 0,7 proc. osób zmotoryzowanych, które stanowią właścicieli aut zarejestrowanych. Łącznie to ponad 150 tys. niezabezpieczonych przez OC samochodów.

Oblicz składkę