Najtańsze ubezpieczenie OC 2022

14 lutego 2022

Posiadanie samochodu wiąże się z wieloma wydatkami. Nie tylko tymi związanymi z paliwem, naprawami czy też przeglądem, lecz również z ubezpieczeniem. Raz do roku każdy kierowca zastanawia się jak wybrać najtańsze ubezpieczenie OC.

Co wpływa na wysokość stawki OC?

Jak można łatwo zauważyć podczas szukania odpowiedniego dla siebie ubezpieczenia OC, jego wysokość często różni się naprawdę mocno w zależności od osoby, która chce je wykupić. Z jakiego powodu?
Towarzystwo ubezpieczeniowe podczas proponowania wysokości OC szacuje, jak duże ryzyko towarzyszy danej ubezpieczającemu. Jeśli prawdopodobieństwo spowodowania przez kupującego polisę jest wysokie, wtedy stawka będzie stosownie większa. Jakie czynniki są w tym wypadku decydujące? Liczy się tu oczywiście wiek, stan cywilny, rok uzyskania prawa jazdy czy też ilość posiadanych dzieci, a także oczywiście ilość spowodowanych wcześniej szkód. Co bardzo ważne, na wysokość stawki OC wpływ ma także samo auto, ponieważ im będzie ono starsze i gorzej wyposażone, tym cena polisy będzie wyższa. Oczywiście im auto mocniejsze i szybsze, także cena rośnie.

Jak obniżyć ubezpieczenie OC?

Jak więc widać, stawka OC zależna jest od naprawdę wielu czynników. Warto się więc teraz zastanowić nad tym, w jaki sposób można ją nieco obniżyć. Czy są jakieś działania, które można podjąć w tym zakresie?
Zdecydowanie najskuteczniejszym sposobem na obniżenie kwoty ubezpieczenia OC jest bezszkodowa jazda. Im dłużej jeździ się bez żadnych wypadków i stłuczek, tym większy uzyskuje się rabat. Inną bardzo ciekawą metodą na to, aby stać się posiadaczem tańszej polisy, jest zawarcie związku małżeńskiego. Jak szacują specjaliści ubezpieczeniowi, panna lub kawaler zapłaci nawet o 60% wyższe ubezpieczenie.
Bardzo często praktykowaną metodą, szczególnie wśród młodych kierowców, jest dopisanie do dowodu rejestracyjnego współwłaściciela z wysokimi zniżkami. W takim wypadku stawka OC zostanie policzona według rabatów. Oczywiście wiąże się z tym również pewne ryzyko, ponieważ w przypadku stłuczki spowodowanej przez młodego kierowcę, współwłaściciel straci swoje zniżki.

Oblicz składkę