Po co nam ubezpieczenie samochodu

10 lutego 2017

Po co nam ubezpieczenie samochoduIdealny samochód jest reprezentatywny, szybki i funkcjonalny, ale także bezpieczny. Żeby czuć się pewnie potrzebujemy nie tylko poduszek powietrznych – potrzebujemy przede wszystkim ubezpieczenia OC i AC.

Obowiązkowe i nieobowiązkowe ubezpieczenia

Ubezpieczenie OC przydaje się w sytuacjach, w których to doprowadziliśmy do uszkodzenia samochodu drugiego kierowcy. Kierowca ten otrzyma rekompensatę pieniężną od naszego ubezpieczyciela. W innym przypadku to my jesteśmy obciążeni wysokimi kosztami. Przed ubezpieczeniem OC nie możemy uciec – jest to rodzaj ubezpieczenia obowiązkowego. Ubezpieczenie obowiązuje przez rok i trzeba się nim zainteresować jeszcze przed zarejestrowaniem swojego samochodu. Jego cena zależy od doświadczenia kierowcy i od naszego samochodu, a także od warunków danego ubezpieczyciela.
Ubezpieczenie AC nie należy do ubezpieczeń obowiązkowych, jednak trudno sobie wyobrazić życie bez niego – w końcu to właśnie ten rodzaj ubezpieczenia chroni nasze auto przed wszelkimi losowymi wypadkami czy też przed kradzieżą. Chroni nas przed tym, czego przewidzieć nie możemy. Warto pomyśleć o skorzystaniu z oferty OC i AC – jeśli zapłacimy za oba ubezpieczenia, możemy liczyć na zniżki.

Jakie wybrać ubezpieczenie samochodu

Wiemy już, że ubezpieczenie samochodu jest nam potrzebne i konieczne, ale jakie ubezpieczenie samochodu wybrać? Powstaje coraz więcej firm, które zajmują się ubezpieczeniami. W wyborze mogą nam pomóc internetowe porównywarki, opinie, a także wizyta w siedzibie tych firm. Warto przed spotkaniem przygotować sobie konkretne pytania, potrzebne będą także podstawowe parametry samochodu. Wybór najtańszego OC i AC może się wiązać z bardzo korzystnymi warunkami, jednak przed zaakceptowaniem najtańszej oferty, przeczytajmy dokładnie jej warunki. Wybranie odpowiedniego OC jest szczególnie ważne dla młodych kierowców, którzy za ubezpieczenie płacą najwięcej, a poza tym nie są jeszcze obeznani w świecie ubezpieczeń samochodów. To tacy kierowcy przed zdecydowaniem się na ubezpieczenie muszą dokładnie sprawdzić, czy dane ubezpieczenie OC i AC faktycznie jest najtańsze i czy nie mogą skorzystać z ulg.

Oblicz składkę