Przerwa w ubezpieczeniu OC – czym może grozić?

14 listopada 2022

Zgodnie z obowiązującym prawem ubezpieczenie OC jest obowiązkowe dla wszystkich właścicieli pojazdów mechanicznych, z wyjątkiem pojazdów zabytkowych. Brak polisy OC naraża kierowcę na bardzo wysokie kary oraz dodatkowe koszty.

Ile wynoszą kary za brak OC?

Brak ubezpieczenia OC najczęściej wykrywany jest podczas rutynowej kontroli drogowej lub podczas kolizji i wypadków. Kary są zróżnicowane dla różnych pojazdów i w zależności od długości przerwy w ubezpieczeniu:

  • do 3 dni – samochód osobowy 1200 zł, samochód ciężarowy 1800 zł,
  • od 4 do 14 dni – samochód osobowy 3010 zł, ciężarowy 4520 zł,
  • powyżej 14 dni – osobowy 6020 zł, ciężarowy 9030 zł.

To naprawdę wysokie kwoty, do których w razie wypadku należy doliczyć koszty naprawy samochodu poszkodowanego oraz ewentualnie koszty leczenia i rehabilitacji poszkodowanych w wypadku (poza sprawcą).

Jak uniknąć kar za brak OC?

Najprostszym sposobem na uniknięcie kary jest posiadanie aktualnego ubezpieczenia. W przypadku nowego samochodu ubezpieczenie należy wykupić najpóźniej w dniu jego rejestracji.

Ubezpieczenie OC dotyczy samochodu, a nie kierowcy. Oznacza to, że kupując samochód używany nie musimy zaraz kupować ubezpieczenia, ponieważ polisa obowiązuje do dnia jej wygaśnięcia. Należy jednak bardzo dokładnie sprawdzić OC samochodu, by nie okazało się, że jest nieubezpieczony.

Ubezpieczenie obowiązuje przez 12 miesięcy, ale ubezpieczyciele automatycznie przedłużają go na kolejne 12 miesięcy pod warunkiem, że wszystkie raty były opłacane terminowo. Brak terminowego opłacenia nawet 1 raty sprawia, że polisa nie będzie przedłużona, co może skutkować karą.

Ubezpieczenie OC jest obowiązkowe i obowiązuje od dnia rejestracji samochodu do dnia jego wyrejestrowania. Umowy ubezpieczenia nie można wypowiedzieć nawet wtedy, gdy samochód został wycofany z ruchu drogowego lub jest remontowany.

Ze względu na koszty związane z brakiem OC każdy właściciel samochodu powinien nie tylko wykupić obowiązkowe ubezpieczenie, ale także terminowo opłacać składki.

Oblicz składkę