Ubezpieczenie OC auta elektrycznego

18 sierpnia 2022

Ubezpieczenie OC to obowiązkowe ubezpieczenie, które trzeba wykupić co roku. Jeżeli nie zrobi się tego na czas, niestety można spotkać się z bardzo dużymi karami finansowymi. Czy jeżeli posiada się auto elektryczne, trzeba spodziewać się wyższego ubezpieczenia OC? Wcale nie. To jeden z mitów, który krąży na temat samochodów elektrycznych. Tak naprawdę zupełnie inne czynniki wpływają na wysokość raty za ubezpieczenie OC.

Ubezpieczenie OC dla samochodu elektrycznego


Samochody elektryczne tak jak samochody z tradycyjnym silnikiem muszą być ubezpieczone. Koszty ubezpieczenia OC w tym przypadku nie są jednak większe niż w przypadku tradycyjnych samochodów. Składka ubezpieczenia OC zależy bowiem od innych czynników. Co wpływa na jej wysokość? Właśnie między innymi miejsce zamieszkania kierowcy. Nie da się ukryć, że właściciele samochodów, którzy mieszkają w dużych ośrodkach miejskich muszą spodziewać się zdecydowanie większych rat ubezpieczenia OC. Dlaczego? Ponieważ właśnie w takich miejscowościach ryzyko kolizji i wypadków jest zdecydowanie większej niż w mniejszych miejscowościach, gdzie natężenie ruchu nie jest tak intensywne.

Co wpływa na wysokość ubezpieczenia OC?


Kolejny ważny czynnik, od którego zależy wysokość składki OC to wiek kierowcy oraz jego doświadczenie. Młodzi kierowcy bez doświadczenia muszą liczyć się z tym, że w ich przypadku składka OC będzie wyższa. Ta sama sytuacja dotyczy też kierowców, którzy wcześniej mieli stłuczkę, wypadek lub inne niebezpieczne sytuacje na drodze. Niestety takie zdarzenie skutkuje tym, że traci się wszystkie wcześniej naliczane zniżki, przez co wysokość składki ubezpieczenia drastycznie rośnie. Warto zatem jeździć bezpiecznie i ostrożnie. To właśnie te czynniki w dużym stopniu warunkują wysokość ubezpieczenia. Koszt ubezpieczenia starego samochodu zwykle jest również większy, ponieważ taki samochód jest bardziej kolizyjny, a jazda nim bardziej niebezpieczna. Stąd też ubezpieczyciel najczęściej proponuje wyższą składkę OC w przypadku starszego auta.

Oblicz składkę