Ubezpieczenie OC dla auta sprowadzonego z zagranicy

20 grudnia 2022

Polscy kierowcy coraz częściej sprowadzają auta z zagranicy, co okazuje się w wielu przypadkach niezwykle korzystnym rozwiązaniem. Aby jednak uniknąć kłopotów i kar finansowych warto pamiętać o tym, że auto bez ważnego ubezpieczenia może do kraju trafić wyłącznie na lawecie, a po przyjeździe, zanim będzie użytkowane, nabywca musi wykupić polisę OC.

Jak ubezpieczyć samochód z zagranicy?

Do Polski trafia coraz więcej używanych aut z zagranicy, nie każde jednak z nich ma aktualne ubezpieczenie. Warto pamiętać o tym, że legalnie po drodze mogą poruszać się wyłącznie te pojazdy, które mają ważną polisę OC. Jeżeli tak nie jest do momentu jej wykupienia, pojazd może się poruszać wyłącznie na lawecie. Jeżeli kierowca nie chce przywozić auta na lawecie (co jest dość kosztowne) może wykupić krótkoterminowe OC. Te dostępne jest w niemal każdym towarzystwie ubezpieczeniowym. Taka polisa ważna jest jedynie przez okres 30 dni i aby była ważna, musi być właściwie dopasowana do sytuacji danego pojazdu.

Jakie ubezpieczenie OC auta z zagranicy wybrać?

Jeżeli kierowca chce sam sprowadzić auto do Polski, a nie na lawecie, musi wykupić krótkoterminowe ubezpieczenie OC.

W przypadku aut wyrejestrowanych przez poprzedniego właściciela nabywca może wykupić ubezpieczenie na okres 30 dni. Jeżeli po tym czasie nie zostanie auto zarejestrowane, jego właściciel popełni wykroczenie zagrożone wysokim mandatem.

Jeżeli poprzedni właściciel nie wyrejestrował auta w kraju pochodzenia, a pojazd ma ważne badania techniczne i ubezpieczenie OC nowy nabywca może się num poruszać jeszcze przez 30 dni.

Warto wiedzieć, że jeżeli zakupione auto pozostaje nadal zarejestrowane za granicą, w takim przypadku nowy nabywca nie ma możliwości wykupienia pełnej polisy OC (na 12 miesięcy). Pełna polisa może być zakupiona, dopiero gdy zostaną dostarczone wszystkie dokumenty auta, które zatwardzi Wydział Komunikacji. Kierowca w tym przypadku musi posiadać tymczasowe tablice rejestracyjne. Gdy otrzyma już stałe, właściwe musi ten fakt jak najszybciej zgłosić ubezpieczycielowi, u którego polisa została wykupiona.

Oblicz składkę