Ubezpieczenie OC dla obywateli Ukrainy

21 marca 2022

Każda osoba, która porusza się samochodem, niezależnie od tego, z jakiego kraju pochodzi, musi posiadać ubezpieczenie OC. Jest to wymóg, z którego nie są zwolnieni Ukraińcy. Warto jednak mieć na uwadze to, że proces rejestrowania pojazdów i ubezpieczenia przez osoby z Ukrainy wygląda nieco inaczej niż w przypadku Polaków. Duże znaczenie ma między innymi to, jaki został wybrany pobyt: stały/czasowy.

Co warto wiedzieć o ubezpieczeniu OC dla osób z Ukrainy?

Wiele osób z Ukrainy przyjechało do Polski własnym środkiem transportu albo ma prawo jazdy. Na terenie Polski obowiązuje rejestracja pojazdu i wykupienie ubezpieczenia, w przeciwnym razie trzeba liczyć się z nałożeniem kar finansowych. Jak to wygląda w przypadku Ukraińców? Duże znaczenie ma to, czy zdecydowali się oni na pobyt czasowy, czy jednak podjęli decyzję o stałym osiedleniu się w Polsce. Pobyt czasowy trwa kilka miesięcy i w tym czasie nie ma potrzeby rejestrowania pojazdu. Znika też konieczność opłacania ubezpieczenia samochodu. Warto jednak od razu zaznaczyć, że poruszać się autem mogą jedynie osoby mające dowód ważnego ubezpieczenia, które zostało zawarte na terenie Ukrainy. Uznawana jest jeszcze Zielona Karta. W przypadku pobytu stałego, czyli na ponad sześć miesięcy, obcokrajowiec musi zarejestrować swój pojazd i go ubezpieczyć.

Osoby mające zameldowanie, czyli miejsce stałego pobytu, przechodzą przez procedurę rejestrowania auta na podobnych warunkach, jakie obowiązują Polaków. Do zawarcia umowy z firmą ubezpieczeniową konieczne staje się okazanie dokumentu tożsamości, wystarczający jest nawet paszport. Niezbędne będzie również udokumentowanie tego, że ma się potwierdzone zameldowanie w danej miejscowości. Służy do tego karta stałego pobytu. Na jej podstawie każdy może stwierdzić, że obcokrajowiec ma prawo do zamieszkiwania terytorium Rzeczypospolitej. Jako że na rynku działa wiele towarzystw ubezpieczeniowych, najlepszym rozwiązaniem będzie skorzystanie z porównywarki, co ułatwi i przyspieszy znalezienie najkorzystniejszej oferty.

Oblicz składkę