Ubezpieczenie OC – najważniejsze informacje

27 września 2021

Niezależnie od tego, jakiej marki jest samochód, kiedy został wyprodukowany i ile przejechało się nim już kilometrów, trzeba wykupić ubezpieczenie OC. Jest to obowiązek każdego właściciela samochodu zarejestrowanego w Polsce. Warto wobec tego uzupełnić wiedzę na ten temat, aby uchronić się przed nieprzyjemnościami w niedalekiej przyszłości. Brak ubezpieczenia OC wiąże się z nałożeniem dotkliwej kary, dlatego nie ma sensu niepotrzebnie ryzykować i żyć w ciągłym stresie, nie mówiąc już o skutkach spowodowania wypadku nieubezpieczonym pojazdem.

Co warto wiedzieć o ubezpieczeniu OC?

Umowa ubezpieczenia OC musi zostać zawarta najpóźniej w dniu rejestracji zakupionego pojazdu. Bardzo ważną kwestią jest to, aby czas ubezpieczenia pomiędzy polisami był nieprzerwany. Najczęściej zawiera się je na rok, a przedłużenie na kolejne dwanaście miesięcy następuje automatycznie. Nie ma znaczenia to, czy pojazd jest nowy/używany, musi zostać niezwłocznie ubezpieczony po zarejestrowaniu go. Wiek auta również jest nieistotny. Obecnie polisę OC można zawrzeć nie tylko osobiście w punkcie stacjonarnym, ale też przez Internet czy nawet przez telefon. Jeśli umowa została podpisana na odległość, to możliwe jest odstąpienie od niej w terminie aż do trzydziestu dni od daty jej zawarcia.

W przypadku braku obowiązkowego ubezpieczenia OC należy liczyć się z nałożeniem kary finansowej na właściciela pojazdu. Trzeba mieć na uwadze to, że podstawowa polisa OC chroni pasażerów, nawet jeśli kierowca jest sprawcą zdarzenia, ale nie opłaci ona wyrządzonych przez niego szkód. Jeśli chce się uzyskać odszkodowanie za zniszczenia spowodowane własnej winy, to trzeba wykupić dodatkową ochronę w postaci Autocasco i ubezpieczenia NNW. Wykupione w Polsce ubezpieczenie OC obowiązuje też podczas wyjazdu zagranicznego. Jego odpowiednikiem jest Zielona Karta, po wydanie której należy zgłosić się do swojego ubezpieczyciela przed planowanym wyjazdem. Wiele osób nie wie, ale ubezpieczenie OC nie dotyczy wyłącznie samochodu. Trzeba je wykupić także w przypadku motocykla, skutera, motoroweru, przyczepy, ciągnika rolniczego czy nawet quada.

Oblicz składkę