Ubezpieczenie OC pojazdu – czy jest obowiązkowe?

26 stycznia 2023

Obecnie we wszystkich krajach członkowskich Unii Europejskiej obowiązkowe jest posiadanie polisy od odpowiedzialności cywilnej właścicieli pojazdów mechanicznych. Niestosowanie się do obecnie panującego prawa związane jest z wysokimi karami pieniężnymi. Co istotne, ubezpieczenie OC jest obowiązkowe także w przypadku posiadania pojazdu nieużywanego.

Obowiązkowe ubezpieczenie OC

Niezależnie od tego, jaki się posiada pojazd, wymagane jest posiadanie ubezpieczenia OC. Takie prawo obowiązuje w całej Unii Europejskiej. Niestosowanie się do niego związane jest z karą finansową nawet na poziomie kilku tysięcy złotych. Każdy właściciel samochodu ma prawny obowiązek posiadania ważnej polisy OC chroniącej go od finansowych konsekwencji szkód, rzeczowych, a także osobowych, które powstały w związku z ruchem konkretnego samochodu. Ubezpieczenie OC na auto jest konieczne, gdyż tak stanowi Ustawa z dnia 22 maja 2003 roku o ubezpieczeniach obowiązkowych. Do tego dolicza się też UFG oraz PBUK.

Szczegóły związane z ubezpieczeniem OC w Polsce – co trzeba wiedzieć?

Ubezpieczenie pojazdu w naszym kraju jest konieczne nawet w sytuacji, w której samochód nie jest używany. Nie jest istotne to, czy pojazd nie był wyprowadzany z garażu od paru lat. W przypadku, gdy auto jest zarejestrowane, prawi zmusza właściciela do zadbania o to, żeby miało ważne ubezpieczenie OC. Okazuje się, że według ustawy ochronę obowiązkową pojazdu trzeba mieć przez cały okres, w którym jest on zarejestrowany. To bardzo istotna wiedza, którą powinien znać każdy kierowca. Niestosowanie się do obecnie panującego prawa związanego z ubezpieczeniem OC grozi wysoką karą finansową. Co więcej, kary te od obecnego roku są wyższe. W poprzednim roku za dwutygodniową przerwę w ciągłości ubezpieczenia trzeba było zapłacić 6020 złotych dla aut osobowych. Istnieją jednak wyjątki od tego. Kierowca nie musi mieć ważnego ubezpieczenia OC, kiedy jego pojazd zostanie zezłomowany, a kolejno wyrejestrowany lub przerejestrowany jako samochód zabytkowy.

Oblicz składkę