Zmiany w ubezpieczeniach OC 2022

14 stycznia 2022

Obowiązkowe ubezpieczenie OC powinno być zgodnie z obowiązującymi obecnie w Polsce przepisami opłacane przez wszystkich właścicieli samochodów, niezależnie od tego, czy są one w danym momencie wykorzystywane, czy też nie. Jakie najważniejsze zmiany w tym ubezpieczeniu pojawiły się w 2022 roku w związku z wprowadzeniem nowelizacji Ustawy o Ruchu Drogowym?

Wyższe kary za brak obowiązkowego ubezpieczenia OC

Pierwszą ważną, wprowadzoną w tym roku zmianą jest podniesienie kar za niewykupienie na czas obowiązkowego ubezpieczenia. Do tej pory podstawowa kara za samochód osobowy wynosiła niewiele powyżej tysiąca złotych. Obecnie stawki są dużo większe i kara taka może wynieść nawet powyżej sześciu tysięcy. Zależy to oczywiście od rodzaju pojazdu i długości okresu, w którym kierowca nie wykupi ubezpieczenia. Dla motocykli podstawowa kara wynosi tysiąc złotych. Dla samochodów osobowych i ciężarowych jest to odpowiednio: 6020 i 9030 złotych. Całą kwotę kierowca będzie musiał zapłacić jedynie, kiedy czas bez ubezpieczenia będzie dłuższy niż 14 dni. Poniżej tego czasu kara wyniesie 50% podstawowej stawki, a poniżej czterech dni – 25%. Ustawodawca podniesienie kar umotywował wzrostem płacy minimalnej, jednak nie można nie zauważyć, że wzrost taryfikatorów jest absolutnie niewspółmierny do realnego wzrostu zarobków.

Uzależnienie wysokości składek od punków karnych

Ważną zmianą jest też uzależnienie wysokości składek od ilości punktów karnych na koncie kierowcy. Mechanizm za tym stojący jest dość prosty. Większa ilość punktów karnych oznacza, że kierowca często jeździ, ignorując przepisy drogowe, a więc stwarza większe zagrożenie wypadkiem. Dla ubezpieczycieli jest to więc kolejny parametr służący do szacowania ryzyka. Przynajmniej tak to wygląda w teorii. W praktyce brak obniżek składek dla kierowców jeżdżących zgodnie z przepisami sprawia, że towarzystwa ubezpieczeniowe pobierają więcej pieniędzy, podczas gdy ogólny poziom wypadkowości pozostaje taki sam. Wydaje się więc, że jest to po prostu kolejny sposób na sięgnięcie po pieniądze kierowców.

Oblicz składkę