Zniżki na ubezpieczenie OC – jak je gromadzić?

25 kwietnia 2022

Osoby decydujące się na zmianę samochodu, często obawiają się, że decyzja taka pociągnie za sobą ryzyko utraty zniżek OC będących konsekwencją bezszkodowej jazdy. Aby uzyskać odpowiedź na pytanie o to, czy tego rodzaju obawy są uzasadnione, warto dowiedzieć się więcej zarówno na temat samych zniżek OC, jak i ich gromadzenia.

Zniżki OC – co to jest?

System zniżek i zwyżek to jedna z najważniejszych części składowych znajdujących zastosowanie podczas wyliczania składek OC. Zniżki OC są więc rabatem, jaki można uzyskać w momencie zakupu polisy. Rabat ten może mieć zarówno charakter kwotowy, jak i procentowy, każdy ubezpieczyciel definiuje przy tym zniżki w nieco inny sposób.
Przeważnie na zniżki na ubezpieczenie OC można liczyć jeżdżąc bezpiecznie i nie powodując zdarzeń drogowych. Zazwyczaj każdy rok bezszkodowej jazdy oznacza zniżkę w wysokości dziesięciu procent, z czasem można więc obniżyć wysokość ubezpieczenia nawet o sześćdziesiąt lub siedemdziesiąt procent. Tu duże znaczenie ma polityka stosowana przez konkretną firmę ubezpieczeniową. To ubezpieczyciel decyduje o tym, jak długo trzeba się starać o maksymalną zniżkę, on też ocenia wartość ewentualnych szkód i ich wpływ na wysokość ubezpieczenia.

Gromadzenie zniżek a zmiana ubezpieczyciela

Osiągnięcie najwyższego progu zniżek nie musi oznaczać wcale najniższego ubezpieczenia OC dostępnego na rynku. Warto więc pamiętać o tym, że zmiana firmy ubezpieczeniowej nie musi też oznaczać utraty zniżek i konieczności gromadzenia ich od nowa. Ponownie konieczne jest jednak przypomnienie o tym, że każda firma stosuje nieco inne zasady. Niemal pewne jest też to, że zmieniając ubezpieczyciela nie otrzymamy już na start najwyższego upustu.
Mówiąc o gromadzeniu zniżek wypada podkreślić również to, że niektórzy ubezpieczyciele honorują zniżki wypracowane wtedy, gdy nie kierowano jeszcze własnym pojazdem. Ma to szczególnie duże znaczenie dla tych osób, które w przeszłości siedziały już za kierownica auta służbowego i dały się poznać jako kierowcy przestrzegający zasad bezpieczeństwa.

Oblicz składkę