Zniżki OC w małżeństwie

14 lutego 2022

Podczas analizowania kwoty, którą trzeba zapłacić za ubezpieczenie OC, bardzo często da się zauważyć, że zależy ona od wielu czynników. Najczęściej decydującym parametrem jest wiek ubezpieczającego, lecz ogromny wpływ na cenę będzie miał także fakt zawarcia związku małżeńskiego. Jak szacują badania, kawalerowie lub panny mogą zapłacić za OC nawet 60% więcej niż osoby w związku małżeńskim.

Dlaczego małżeństwo daje zniżki OC?

Wiele osób zastanawia się nad tym, z jakiego powodu zawarcie związku małżeńskiego powoduje obniżenie stawki OC. Na jakiej podstawie towarzystwa ubezpieczeniowe podejmują decyzje o zastosowaniu w przypadku takich osób zniżek?
Kwota ubezpieczenia OC określana jest na podstawie ryzyka, które wynika z wielu czynników. Przykładowo statystycznie młody kierowca jeździ szybciej, a więc i częściej powoduje wypadki. Co ciekawe osoba, która jest w związku małżeńskim i założyła rodzinę, zdecydowanie częściej jeździ spokojniej, jest mniej agresywna na drodze, a więc powoduje mniej wypadków. Sprawia to, że może otrzymać niższą kwotę ubezpieczenia. Różnica może w takim wypadku wynieść nawet kilka tysięcy złotych.

Jak skorzystać ze zniżek OC w małżeństwie?

W jaki sposób można skorzystać ze zniżek, które przysługują w sytuacji, gdy jest się w związku małżeńskim? Rzecz jasna w przypadku zakupu polisy należy taką informację podać w wypełnianym formularzu.
Sytuacja robi się jednak nieco bardziej skomplikowana w chwili, gdy przy zawarciu związku małżeńskiego podpisana została umowa o rozdzielności majątkowej. Wiele towarzystw ubezpieczeniowych w takiej sytuacji nie chce stosować zniżek, lecz można sobie z tym dość łatwo poradzić. W takiej sytuacji należy po prostu ustanowić partnera lub partnerkę współwłaścicielem pojazdu, który chce się ubezpieczyć. Oczywiście wymaga to wspinania drugiej osoby do dowodu rejestracyjnego pojazdu. Czyje zniżki w takim wypadku zostaną zastosowane? W tym wypadku wiele towarzystw ubezpieczeniowych wysokość zniżek interpretuje na korzyść klienta i stosuje zniżki tej osoby, u której są one wyższe.

Oblicz składkę